הרציונל
החינוכי
מדי שנה אנו מקיימים את ארוע TEDX ירושלים. ארוע זה הינו שיא לפעילות חינוכית הממצה
את המיטב שבהרצאות TED עם המעשה החינוכי בתוכניות פיקו-קידס השונות.
מדי שנה אנו מקיימים את ארוע TEDX ירושלים. ארוע זה הינו שיא לפעילות חינוכית הממצה
את המיטב שבהרצאות TED עם המעשה החינוכי בתוכניות פיקו-קידס השונות.
כחלק
ממערך חינוכי זה, פיתחנו יחידת לימוד למורים במסגרתה אנו מפגישים את הלומדים עם
אתר TED, עם תכניו מעוררי ההשראה ועם
תבנית השיח הייחודית לו. בתחילת יחידת הלימוד למורים ניתנת הרצאה בת כ- 10
דקות, המלווה במצגת על האתר, הקונספט שמאחוריו, אנשים מרכזיים בו, הפורמטים
השונים שלו, כיצד הוא פעיל בכל העולם ובירושלים אופני ואופקי ההשפעה שלו ועוד.
מצאנו
כי לשילוב צפייה משותפת או יחידנית של הרצאות TED בפעילות
החינוכית שלנו בתוכניות פיקו-קידס השונות יש ערך חינוכי רב. בהרצאות TED ישנם:
א.
תכנים ערכיים, תואמים- תהליכיות, חקר מעמיק, דיוק, ביסוס מדעי, קהילה, זהות
ושייכות.
ב.
חשיפת הפוטנציאל הפדגוגי והעוצמה של דיבור מעורר השראה.
ג.
הדגשת חשיבות הסיפור האישי הכולל מימד רגשי בתהליך היצירה של המשתתף.
ד. התנסות
במיומנויות הסיפור (Storytelling) ודיבור בצוות ומול קהל. ה. הדגמה
של ניהול כלכלת קשב אופטימלית: גרייה, טונציה, תימצות, הומור. ו. חיבור חוויתי להוויה
ירושלמית אקו-סיסטמית וגלוקאלית.
ההרצאות
האיכותיות של TED לא רק מלוות את העשייה
החינוכית השונה שלנו אלא מהוות בסיס לפעילות TED בית
ספרית. אנו מעניקים ליווי חינוכי למורות ומורים המעונינים לקיים פורמט לימודי
וחוויתי זה בבית ספרם ולהגיש תלמידים כמועמדים לארוע TEDX
YOUTH.
מדי שנה אנו שומעים על מורים
מדריכים ותלמידים הצופים בזמנם החופשי בהרצאות רבות ומגוונות של TED, כחלק
מ"התמכרות" לתכניו האיכותיים. אגב, גישתו החינוכית של סר קן רובינסון שזכתה לחשיפה בהרצאת TED מן
הנצפות ביותר, מהווה עבורינו מקור להשראה חינוכית.
וזוהי יחידת הלימוד שפיתחנו עבור מורים מנטורים ומדריכים בתוכניות השונות המעונינים בהפעלה חינוכית הקשורה ב TED.
וזוהי יחידת הלימוד שפיתחנו עבור מורים מנטורים ומדריכים בתוכניות השונות המעונינים בהפעלה חינוכית הקשורה ב TED.
יחידת TED
רציונל
אתר TED הוא אתר המאפשר ללמוד
ולהיחשף לתכנים מעוררי השראה. פורמט ההרצאות הוא קצר- עד 20 דקות. פורמט זה מחייב
העברת מידע בדרך מושכת, ברורה ומעניינת. במהלך היחידה העמיתים יכירו את מבנה האתר
ואת האפשרויות הקיימות בו. העמיתים יקיימו דיון ביקורתי בעקבות הצפיה בסרטון TED ויתנסו בהצגת רעיון בפורמט TED ורפלקציה עליו.
ערכי פיקו קידס הקשורים ביחידה זו:
יצירתיות- יש בתכנים ובפורמט של TED חשיפה לרבדים שונים של
יצירתיות.
בנית חוסן- דרך קבלת משוב מהעמיתים.
תרגול מיומנויות המאה ה 21 – יכולת עמידה מול קהל,
תימצות ודיוק המסר, דיבור כמו TED.
מטרות הפעילות:
- העמיתים יכירו את אתר TED ויתנסו במציאת סרטונים
רלוונטים.
- העמיתים ינהלו דיון מושכל על יתרונות וחסרונות הפורמט של TED .
- העמיתים יתנסו בהצגת רעיון בפורמט TED.
מהלך הפעילות:
זמן
|
נושא
|
פעילות
|
חומרים
|
30 דקות
|
למה TED?
|
פתיחה- היכרות עם TED בעזרת
מצגת מלווה.
כל משתלם יבחר סרטון אחד מתוך
הקישורים המצ"ב ויצפה בו. במהלך הצפיה הלומד יתבקש לענות על דף צפיה.
|
|
15 דקות
|
דיון במליאה
|
המנחה יבקש מהמשתתפים לשתף
בחוייה שלהם ובתובנותיהן לגבי הפורמט.
|
|
30 דקות
|
יציאה להתנסות אישית (עבודה
בקבוצות של 3)
|
חלוקה לקבוצות. בכל קבוצה 3
משתתפים. המשתתפים יצפו בסרטון ויתנסו בהצגת רעיון בפרומט TED
וברפלקציה תוך שימוש בעקרונות ביקורת נדיבה.
|
|
15 דקות
|
סיכום
|
אז למה TED?
מטרת יחידת לימוד זו היא להפגיש את העמיתים עם אתר
TED, גם עם
תכניו מעוררי ההשראה וגם עם תבנית השיח הייחודית לו. בתחילת יחידת הלימוד יוקדשו
10 דקות הרצאה מלווה במצגת על האתר, הקונספט שמאחוריו, אנשים מרכזיים בו, הפורמטים
השונים שלו, כיצד הוא פעיל בכל העולם ובירושלים ההשפעה שלו ועוד.
לאחר מכן, העמיתים יתבקשו לבחור סרטון מתוך
הקישורים המצ"ב ולצפות בו. במהלך הצפיה העמיתים יתבקשו לכתוב התייחסות לשאלות
הבאות:
- כתבו בשני משפטים מה למדתם מהסרטון.
- מה איפשר לכם להקשיב ולהתעניין?
- מה בהרצאה היה מעורר השראה ומדוע? אנא הסבירו.
- האם היו דברים שהפריעו לכם בסרטון? כתבו מהם והסבירו.
- מהן המטרות החינוכיות שלשמן ניתן להשתמש
בסרטונים אלו?
דיון
בעקבות הצפיה, העמיתים ישתפו בתשובות שלהם לשאלות.
המנחה יאסוף את התשובות, ויציב את היתרונות והאתגרים הקיימים בפורמט. דגש מיוחד
צריך להינתן בדיון לאופן שבו הוצגו הדברים על ידי הדובר בסרטון שבו צפו העמיתים.
התשובות שינתנו יכולות לשמש את העמיתים בשלב הבא.
התנסות
הצופים יתחלקו לקבוצות. בכל קבוצה 3 משתתפים.
העמיתים יצפו בסרטון איך לדבר בTEDX.
כל משתתף יתבקש להציג בפני עמיתיו לקבוצה רעיון במשך 2 דקות. זמן הכנה יהיה
5 דקות. 2 המשתתפים האחרים יצפו ויתנו משוב בהתאם לשאלות הבאות: (5 דקות)
- למדתי ממך…
- היה טוב ש…
- צריך לשפר את...
המנחה צריך לוודא עמידה בלוח הזמנים בכל אחת
מהקבוצות.
סיכום
המנחה יאסוף מהעמיתים תובנות ומחשבות לגבי ההתנסות
בדיבור בפני הקבוצה ושלב המשוב.
ניתן לשאול את העמיתים מהם האתגרים שיכולים להיות
לתלמידים בהצגת הדברים בפורמט TED? מה
הפורמט הזה יאפשר להם?
עמיתים המעונינים במצגת מלווה ליחידה חינוכית זו
או בליווי וסיוע בהפקת ארוע TED בית-ספרי
מוזמנים לפנות במייל eitan@pico.partners.
אין תגובות:
הוסף רשומת תגובה